fbpx

60 години 10-ти смесен авиокорпус! Честит празник!

Снимки: Списание „Криле“

Днес 60 години отбелязва славният ДЕСЕТИ СМЕСЕН АВИОКОРПУС, припомнят колегите от Pan.bg!
Прекратил съществуването си през 2006 година, но дал на историята много, много авиация!
Нека всички служили в 10-и САК, впоследствие КТА да бъдат живи и здрави и да помнят голямото минало!

Честит празник от екипа на Flight Zone!

Историята:
Десети смесен авиокорпус е създаден с Указ № 480 от 30 септември 1961 г. на Президиума на Народното събрание на Народна република България и Указ № 00267 на министъра на народната отбрана Добри Джуров. Корпусът е базиран в Пловдив.

На 1 септември 1996 г. със заповед № 0087 от 31 август 1996 г. корпусът е реорганизиран и преименуван на корпус „Тактическа авиация“ (КТА). През 2003 г. следва ново преобразуване – от КТА става Командване „Тактическа авиация“ (1 юни 2003 – юни 2006, когато престава да съществува).

Летищата:
В състава му влизат следните бойни части:
19 изтребителен авиополк – Граф Игнатиево,
21 изтребителен авиополк – Узунджово,
26 разузнавателен авиополк – Толбухин,
22 изтребително-бомбардировъчен полк Безмер,
25 изтребително-бомбардировъчен полк – Чешнегирово,
16 транспортен авиополк – Враждебна,
13 вертолетен полк бойни вертолети – Стара Загора,
44 вертолетен авиополк – Крумово,
10 свързочен полк – Пловдив
1-ви учебен авиополк – Щръклево,
2-ри учебно-боен авиополк – Каменец
3-ти учебен авиополк – Долна Митрополия.

Командири
Генерал-майор Симеон Симеонов (1961 – 1966)
Генерал-майор Стоян Велков (1966 – 1970)
Генерал-майор Симеон Симеонов (1970 – 1973)
Генерал-майор Тодор Трифонов (1973 – 1978)
Генерал-майор Любен Леонидов (14 август 1979 – 22 ноември 1981)
Генерал-майор Благой Щилянов (1981 – 1984)
Генерал-майор Иван Андреев (1984 – 1990)
Генерал-майор Иван Парапунов (1990 – 1993)
Генерал-майор Калчо Танев (1993 – 1 септември 1996)
Генерал-майор Димитър Цветков (1 септември 1996 – 23 октомври 2000)
Генерал-майор Иван Дочев (23 октомври 2000 – 6 декември 2001)
Бригаден генерал Младен Казаков (6 декември 2001 – 6 юни 2002), вр.и.д.
Бригаден генерал Евгени Манев (6 юни 2002 – 12 май 2003)
Бригаден генерал Симеон Симеонов (12 май 2003 – 3 май 2004)
Бригаден генерал Спас Спасов (3 май 2004 – 1 юни 2006)

Зорница Буковска

Подобни новини

error: